Poznaj język miłości swojego dziecka.

Dziś zachęcamy Was, byście odkryli, jaki jest język miłości Waszego dziecka. Poniżej przedstawimy 5 języków miłości wyróżnionych przez G. Chapmana i R Campbella , a Wy poobserwujcie, poprzez który z nich Wasze dziecko czuje Waszą bliskość najbardziej.

1. Afirmacja: słowami można wyrazić uczucia. Pozytywne komunikaty budują poczucie wartości u dziecka i jego poczucie bezpieczeństwa. W jaki sposób możemy wyrazić miłość za pośrednictwem słów?
pochwały, z tym, że nie oceniamy całokształtu, ale włożony wysiłek. Bardziej chodzi o dostrzeżenie, niż typowe chwalenie. Dla dziecka więcej znaczy nasza uwaga dotycząca rysunku (‚ooo, narysowałeś niebieskie auto! Ono chyba pędzi!’) niż pochwała w formie oceny (‚ładnie narysowałeś!’)
-słowa miłości, czyli „kocham Cię”, to nigdy się dziecku nie znudzi 🙂
zachęcanie, czyli dodawanie dziecku odwagi i wiary w siebie i swoje siły,
rady i sugestie, czyli ukierunkowywanie dziecka na cele i wartości w życiu.

2. Dotyk:  fizyczny kontakt komunikuje dziecku miłość rodziców. To pierwszy i najważniejszy sposób komunikacji z dzieckiem od chwili narodzin. Może być wyrażony przez : przytulanie, głaskanie, pocałunki, poklepanie po plecach, łaskotanie, siłowanie, masażyki, delikatne drapanie. Który z powyższych najbardziej lubi Wasze dziecko?

3. Czas: czyli poświęcenie swojej niepodzielnej uwagi.  Bycie razem, nasza obecność i wspólne zajęcia dają poczucie bycia ważnym i wyjątkowym . Jeśli dzieci w rodzinie jest więcej, warto tak zorganizować dzień/tydzień, aby każde dziecko miało swój własny czas z rodzicem.

4. Pomoc: czyli wspieranie w trudnościach. Pomagajmy w tym, czego dziecko nie może samo zrobić. Nie wyręczamy dziecka, ale go uczymy. Pomoc wyrażamy poprzez pokazanie, wspólne rozwiązywanie problemu czy nasze wspierające wskazówki.

5. Prezenty:  dawanie i przyjmowanie prezentów. Gdy kogoś kochamy, chętnie go obdarowujemy. Nie oczekujemy niczego w zamian. W obdarowywaniu również zawiera się celebrowanie ważnych chwil, podkreślanie wyjątkowości pewnych wydarzeń, np. urodzin.

Mamy również dla Was tabelkę do druku TUTAJ, byście mogli zapisać swoje obserwacje 🙂

Pozdrawiamy i dziękujemy, że jesteście z nami!

Kinga&Mira

Dodaj komentarz